wózki widłowe

Do czego przydają się wózki widłowe?

Wózki widłowe to nieodłączny element pracy we wszelkiego rodzaju magazynach, hurtowniach czy sklepach o dużej powierzchni. Przy ich pomocy można ładować, transportować i rozładowywać towar o dużej wadze, przekraczającej nawet kilkanaście ton.

Towar na wózki widłowe ładuje się na specjalnych paletach przy czym trzeba zaznaczyć, że tego rodzaju maszyna nie wymaga pracy fizycznej pracowników, oprócz oczywiście obsługi technicznej operatora. Palety z towarem ładowane zostają na widełki, które utrzymują towar podczas transportowania. Widełki uruchamiane mogą być na różnej wysokości, dzięki czemu towar można rozładować idealnie na wysokich półkach.

Warto jednak pamiętać, że do pracy na wózkach widłowych konieczne są specjalne uprawnienia. Operator musi wcześniej ukończyć kurs na wózki widłowe i zdać z wynikiem pozytywnym egzamin, jaki organizowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego.

Musimy wiedzieć, że praca na wózku widłowym obarczona jest dużym ryzykiem niebezpieczeństwa i ogromną odpowiedzialnością – wystarczy przypomnieć sobie informację, iż jednorazowo można transportować nim towar o wadze nawet kilkunastu ton. Przy nieodpowiedniej obsłudze wózka nietrudno o tragedię. Zresztą wypadku z udziałem tego rodzaju urządzenia zdarzają się do dzisiaj. Najważniejsze to sprawdzać stan techniczny maszyny i pozwalać na jej obsługę tylko uprawnionym pracownikom.