Gdy zauważymy, że na naszym balkonie rozgościli się nieproszeni ptasi goście, odstraszacz gołębi powinien być na pierwszym miejscu na liście zakupowej. Widok gołębi w miastach nikogo już nie dziwi – ptaki te przyzwyczaiły się do obecności ludzi, instynktownie wiedzą, że mają szansę na zdobycie pożywienia. Zanim jednak gołębie zadomowią się na dobre, lepiej zainwestować w zabezpieczenie przed ptakami, bo skutki ich obecności mogą być przykre.
Zagrożenia związane z obecnością gołębi
Obecność gołębi na balkonie oznacza przede wszystkim dużo więcej pracy związanej z czyszczeniem posadzki, parapetów i innych elementów. Inwestycja w odstraszacz gołębi jest ważna, ponieważ ptaki te przenoszą różnego rodzaju choroby. Zarażenie się od ptaków nie jest co prawda łatwe, ale też nie jest niemożliwe. Najczęściej odbywa się przez kontakt z gołębimi odchodami, dlatego tuż po czyszczeniu balkonu należy dobrze umyć i zdezynfekować dłonie.
Jak skutecznie odstraszyć gołębie?
Warto pamiętać, że zabezpieczenie przed ptakami ma działać odstraszająco, ale nie krzywdzić zwierząt. Nie może zadawać im bólu ani okaleczać. Do skutecznych sposobów zalicza się na pewno różnego rodzaju kolce (odpowiednio zamontowane i niezagrażające życiu ptaków). Poza tym klienci wybierają praktyczne siatki, które przede wszystkim przydają się, gdy na balkonie bywa kot. Do sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie przed ptakami należą również naklejki imitujące ptaki drapieżne, których gołębie się boją.