skuteczne przywództwo

Coaching dla sportowców – na czym polega? Czy ma sens?

Pokonywanie własnych słabości, a także dążenie do ciągłego rozwijania własnych umiejętności, wymaga sporego poświęcenia. Doskonale wiedzą o tym sportowcy, którzy przez wiele lat muszą programować swoje życie na jeden cel i na jedną dyscyplinę, jaką uprawiają. Nic więc dziwnego, że tak często potrzebują wsparcia.

Jest ono dla nich ważne z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala im pokonywać kolejne ograniczenia i przeszkody, których w trakcie całej kariery może być wiele. Na czym jednak wspomniane wsparcie może polegać? Bardzo często przyjmuje ono postać zajęć rozwojowych i coachingowych, prowadzonych przez doświadczonych, cenionych mentorów.

Skupiają się oni między innymi na pogłębionej rozmowie i wielu ćwiczeniach, które dobierane są często indywidualnie do konkretnej osoby. W ich trakcie można dowiedzieć się, jak pokonać siebie. Jest to również doskonała okazja do tego, aby odkryć prawdziwe źródło problemu. Może być on bowiem związany z wewnętrzną blokadą lub czynnikami zewnętrznymi, związanymi na przykład z rywalizacją czy też wydarzeniami z życia osobistego.

Coaching – programy rozwojowe

 

Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, jaki jest cel zajęć kierowanych do sportowców. To oczywiście zależy. Niektórzy korzystają z pomocy mentorów, ponieważ nie mogą poradzić sobie z rosnącymi oczekiwaniami i wymagania, inni natomiast potrzebują zmiany swojego życia, która pozwoli im w pełni skupić się na tym, czym zajmują się w życiu.

Często mówi się przecież, że to od głowy zależy końcowy sukces. Konkretnym umiejętności można się nauczyć, da się je rozwinąć na tyle, by pozwoliły rywalizować na odpowiednim poziomie. Nawet one jednak mogą okazać się niewystarczające bez właściwego podejścia i przekonania o własnych możliwościach.

Na zajęcia rozwojowe zapisują się również członkowie zespołów, ich liderzy, od których oczekuje się jeszcze więcej. Skuteczne przywództwo może bowiem zadecydować o końcowym sukcesie. Mentor jest w stanie wskazać sposób na podejście do całej sprawy. Dzięki niemu można również odkryć w sobie umiejętności, o których się nawet nie wiedziało.

Coaching sportowy jest niezwykle potrzebny. Zwłaszcza wtedy, gdy jego realizacją zajmują się odpowiedni specjaliści od rozwoju. Zauważają oni więcej, niż inni ludzie, dlatego mogą być skuteczni. Czasem nawet jedna, z pozoru zwykła, rozmowa wystarczy, by zmienić własny sposób myślenia i nastawić się na działanie. Bez względu na to, czego ma ono finalnie dotyczyć.