badania laboratoryjne poznań

Najnowocześniejsze rozwiązania dietetyki – przemysł w służbie człowiekowi

Dietetyk często kojarzony jest z odchudzaniem i poprawą wyglądu. Pomimo tego, że faktycznie często zajmuje się pacjentami z nadwagą i otyłością, to cel  jego pracy to coś więcej niż utrata kilogramów. Należy zdać sobie sprawę, że  to specjalista z dziedziny nauki o żywieniu człowieka zdrowego jak i chorego. Zajmuje się edukacją i poradnictwem żywieniowym, a także dopasowuje sposób żywienia pod stan zdrowia i potrzeby organizmu. Usługi dietetyczne są powszechnie dostępne online czy też stacjonarne, jednak  chcąc udać się do dietetyka warto sprawdzić czy dany specjalista zajmuje się problemami, z którymi się zmagasz.

Czym zajmuje się dietetyk?

Dietetyk to wykfalifikowany specjalista, który zajmuje się żywieniem człowieka zdrowego jak i chorego. W zakresie pracy dietetyka znajduje się edukacja i poradnictwo żywieniowe jak i układanie diet. Wszystkie te działania oparte są na potrzebach pacjenta wynikające ze stanu zdrowia i wieku. Działania te mają na celu zapewnienia kompleksowej opieki żywieniowej w profilaktyce chorób dietozależnych  oraz podczas leczenia stanów chorobowych jako wsparcie terapii.

Z jakim problemem możesz się udać do dietetyka?

Do dietetyka można zgłosić się o poradę już w kwestii żywienia niemowląt, u których rozpoczyna się etap rozszerzania diety. Rady dietetyka warto zasięgnąć w przypadku zburzeń masy ciała (niedowaga, nadwaga, otyłość) czy też problemów związanych z chorobami dietozależnymi. Są to choroby, w których interwencja żywieniowa stanowi prewencje przed ich wystąpieniem lub/ i wsparciem w terapii. Zaliczamy do nich choroby:

  • autoimmunizacyjne (np. cukrzyca typu I, Hashimoto, celiakia),
  • metaboliczne (np. cukrzyca typu II, osteoporoza, zaburzenia lipidowe),
  • układu pokarmowego (np. SIBO, IBS, choroby zapalne jelit, zapalenie żołądka),
  • układu sercowo-naczyniowego (np. nadciśnienie tętnicze, miażdżyca).

Oczywiście do dietetyka można się zgłosić również w przypadku alergii pokarmowych, a także w celu poprawy stylu życia i wdrożenia zdrowego sposobu żywienia.

Jak wybrać odpowiedniego dietetyka?

Wybierając się do dietetyka warto znaleźć, takiego który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, której dotyczy Twój problem, np. konkretnych chorobach, dietach eliminacyjnych itd. Jest to związane z tym, że dietetyka ma szeroki zakres i nie każdy dietetyk zajmuje się pacjentami z każdą chorobą, czy też układa diety, np. diety w SIBO, IBS, czy też diety eliminacyjne ze względu na nietolerancje i alergie. Nie wszyscy dietetycy zajmują się również poradnictwem w zakresie żywienia w zaburzeniach neurorozwojowych (np. dieta w autyzmie, przepisy czy porady żywieniowe).

Gdzie udać się do dietetyka w Poznaniu?- Dietetyk Grunwald, Jeżyce, Górczyn

Poznań oferuje wiele miejsc, w których przyjmują dietetycy, są to prywatne gabinety, gabinety w siłowniach, a także poradnie i placówki medyczne. Instytut Mikroekologii to placówka medyczna, w której można skorzystać z usług różnych specjalistów, w tym również dietetyka (Poznań ul. Sielska 6).